دانشگاهیان دانشگاه تبریز همگام با سایر اقشار جامعه جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کردند.

▪️دکتر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز:
ما این جنایت را در درجه اول متوجه آمریکا و امپریالیسم جهانی می‌دانیم که در طول تاریخ از این رژیم صهیونیستی حمایت کرده و امروز نیز همچنان حمایت می‌کند. قلب جامعه  جهانی به ویژه مسلمانان از این حرکت جنایتکارانه داغدار شده است و ما این جنایت را محکوم می‌کنیم و از مردم آزاده جهان می‌خواهیم در مقابل این ظلم ساکت ننشیند و ان‌شاء لله به زودی این رژیم نابود خواهد شد.

▪️دکتر پرغو، رئیس موسسه تاریخ و فرهنگ ایران:
رژیم  سفاک صهیونیستی امروز بار دیگر چهره پلید و ناپاک خود را با اقدام  سفاکانه نشان داد. امروز امت اسلامی باید بداند انقلاب مهدی آمادگی دارد برای اجرای فرمان الهی که می‌فرماید: به پا خیزید بر علیه استکبار جهانی و بار دیگر آن حاکمیت اسلام را به گوش جهانیان برسانیم و به صدای مظلومیت مظلومان آمادگی نشان دهیم و بگوییم که ای استکبار ننگت باد ننگت باد

▪️حجت الاسلام والمسلمین وحید  علی‌محمدی، معاون  دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان آذربایجان شرقی:
ما امروز یکی از هولناک ترین و وحشیانه ترین کشتار های عصر را شاهد هستیم که در سایه سکوت دولت های غربی و به اصطلاح حامی حقوق بشر و با چراغ سبز دولت استکباری آمریکا رخ داده و این خون شهدا تبدیل به سیلی خواهد شد که پرونده این رژیم غاصب را خواهد بست.

 

با حضور نماینده‌ی ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی؛

آئین رونمایی از کتاب «تذکره‌ نواب» در دانشگاه تبریز برگزار شد

طی مراسمی با حضور نماینده‌ی ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، رئیس دانشگاه تبریز و سایر فعالان حوزه‌ی نشر و کتاب در دانشگاه تبریز، کتاب «تذکره‌ی نواب» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز ، آیت الله سید محمدعلی آل هاشم، نماینده‌ی ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی طی سخنانی در این آئین اظهار کرد: تذکره به معنی یادآور شدن و بیدار کردن شخص غافل و یک منبع و مرجع برای آشنایی بیشتر با آثار، سبک زندگی و اشعار شاعرانی است که در بردارنده‌ی ارزش‌های مهم تاریخی، فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.

وی ادامه داد: با مطالعه‌ی این قبیل کتاب‌ها می‌توان با آثار شعرا و سخنوران توانمند و بزرگی که صاحب دیوان نبودند، آشنا شد و به سیر تحول شعر و ادب فارسی از گذشته تاکنون پی برد.

امام جمعه‌ی تبریز یادآور شد: می‌توان از طریق محتوای تذکره‌ها اوضاع تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هر عصر را نیز شناخت. چراکه شعرا همانند یک آینه‌، اوضاع و احوال زمان خویش را بازتاب می‌دادند.

آیت الله آل هاشم در خاتمه با تاکید بر اینکه تذکره‌ها جزو مهمترین اسناد اجتماعی تاریخ ایران به‌شمار می‌روند، خاطرنشان کرد: بسیاری از آداب و رسوم از طبقات مختلف اجتماعی کشور از طریق تذکره‌ها قابل شناخت هستند و  کتاب «تذکره‌ی نواب» نیز یک نمونه‌ی بسیار خوب برای شناخت وضعیت تاریخی، سیاسی و اجتماعی منطقه‌ی قره‌باغ است.

دیپلماسی فرهنگی راهبردی مهم برای ایجاد تعامل بین ملت‌ها است

رئیس دانشگاه تبریز نیز با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی راهبردی مهم و تاثیرگذار برای ایجاد تعامل بین ملت‌ها به شمار می‌رود، گفت: این نوع دیپلماسی مهمترین ابراز برای توسعه‌ی دیپلماسی سیاسی و اقتصادی با دیگر کشورها و ملت‌ها محسوب می‌شود و کتاب «تذکره‌ی نواب» نمونه‌‌ی بارز دیپلماسی فرهنگی به‌شمار می‌رود.

دکتر صفر نصراله‌زاده ادامه داد: علم و دانش، به‌عنوان زبان مشترک بین تمامی ملت‌ها و کشورها، نقش مهمی در توسعه‌ و تعامل روابط با کشورهای همسایه مخصوصا منطقه‌ی قفقاز دارد و قفقاز با داشتن اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی با مردم ایران، پاره‌ی تن ایران محسوب می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص کتاب «تذکره‌ی نواب» گفت: این کتاب یک اثری ارزشمند برای انتقال ارزش‌های ادبی، مردم‌شناسی، فرهنگی و اجتماعی حوزه‌ی قفقاز است و چاپ این قبیل کتاب‌ها در دانشگاه باید تداوم داشته باشد.

تذکره‌ی نواب به‌جهت آشنایی با تاریخ فرهنگی و اجتماعی منطقه‌ی قفقاز حائز اهمیت است

دکتر محمد علی پرغو استاد دانشگاه تبریز در مراسم رونمایی کتاب «تذکره نواب» طی سخنرانی در آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز گفت:

سرزمین ایران تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. تحولات سیاسی، نظامی و فرهنگی بارها چهرۀ فلات ایران را دگرگون کرده و اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری از سر این سرزمینِ کهن گذشته است. در طی قرون گذشته مردم ایران با ملتها و اقوام بسیاری زیر سقف واحد قرار گرفته و بعد به جبر تاریخ به ناچار راهش را از آنها جدا کرده است؛ با این وجود فرهنگ، تاریخ، اسطوره و مذهب مشترک با مردمان پیرامون فلات ایران را، که امروزه کشورهای مستقل علی‌حده‌ای را تشکیل می دهند،  برای قرنها تجربه کرده است.
قفقاز یکی از این مناطق است. جایی که در تاریخ و اسطورۀ ما مقامی بلند دارد. سد دربند و کوه قافش برای ما آشناست و در جای جای تاریخ و فرهنگ ما می توان نام و نشان این سرزمین پر رمز و راز  و مردمان غیورش را مشاهده کرد. بلی  سرزمین قفقاز جغرافیایی آشنا برای اغلب ایرانیان است. ایرانیان برای قرن‌ها به این سرزمین به عنوان بخشی از وطن نگریسته‌اند و تاریخ و فرهنگشان با مردمان قفقاز گره خورده است. ایرانیان و قفقازیان برای سال‌ها زیر چتر حکومت‎های واحد زیسته و در غم و شادی در کنار هم بوده‌اند.
 مردمان این ناحیه دارای اشتراکات عمیق تاریخی و فرهنگی با ایرانیان هستند و بخصوص مسلمانان قفقاز با فرهنگ ایرانی و زبان فارسی الفت دیرینه‌ای دارند. شاعران و ادیبان نامی و بزرگی چون نظامی و خاقانی از این سرزمین برخاسته‌اند و آثار ماندگاری به یادگار گذاشته‌اند که امروزه از شاهکارهای زبان و ادبیات فارسی بشمار می روند. این شخصیتهای بزرگ تاریخی و ادبی میراث مشترک ایرانیان و مردمان قفقاز و  به مثابه پلی هستند در جهت نزدیکی هرچه بیشتر مردمان این سامان با برادران و خواهران ایرانی‌شان.
در این میان قراباغ به خاطر نقش برجسته‌ای که در اعتلای فرهنگی منطقه داشته و زادگاه ده‌ها ادیب و شاعر بوده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چنانکه امروزه منطقۀ قراباغ و بخصوص شهر شوشا از مراکز مهم فرهنگ و هنر آذربایجان بشمار می‌رود. سخنوران، ادیبان و شاعران بسیاری ریشه در این آب و خاک دارند که ملا پناه واقف، بانو خورشید ناتوان، آیت‌ا... محمد نخجوانی، آیت‌ا... سیدحسین بادکوبه‌ای، آیت‌ا... میرزاعلی ایروانی و ... تنها نمونه‌ای از آنها بشمار می‌روند. در جای جای این سرزمین یاد و خاطره و رد پای اهل دل و فرهیخته‌ای را می‌شود سراغ گرفت. اغراق نیست اگر قراباغ بخصوص شهر شوشا را زادگاه و  شعر و ادب مسلمانان قفقاز جنوبی و جمهوری آذربایجان فعلی بنامیم.
بخصوص در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی فعالیت فرهنگی و ادبی گسترده‌ای در منطقه قراباغ انجام گرفته که حاصل آنها به عرصه رسیدن دهها شاعر ترکی و فارسی‌گوی قراباغی است که مرحوم میرمحسن نوّاب قراباغی به نمونه اشعار تعداد زیادی از آنها در کتابش جای داده است. بنابراین اغراق نیست اگر قراباغ بخصوص شهر شوشا را زادگاه و شعر و ادب مسلمانان قفقاز جنوبی و جمهوری آذربایجان فعلی بنامیم. در جای جای این سرزمین یاد و خاطره و رد پای اهل دل و فرهیخته‌ای را می‌شود سراغ گرفت. سنت فرهنگی و ادبی موجود در قراباغ چنان قدرتمند و عمیق بوده که میرمحسن نواب در کتاب خود از حدود یک‌صد شاعر هم دورة خودش نام می‌برد.
کتاب شعرای قراباغ یا چنان که خود گردآورنده و مؤلف کتاب میرمحسن نواب ذکر کرده، تذکره نواب، اثری است جامع که هم ارزش ادبی دارد و هم ارزش تاریخی و مردم‌شناسی. در این اثر میرمحسن نواب علاوه بر اشعار خود در دو بخش جداگانه اشعار شاعران درگذشته و زندۀ عصر خود را معرفی کرده و بعد از معرفی مختصر هر کدام از شاعران نمونه‌ای از اشعار ترکی و یا فارسی آنها را ذکر کرده است. میرمحسن نواب از شخصیت‌های چند وجهی و توانای آن دوره بوده و علاوه بر شاعری در موسیقی و نقاشی و دیگر هنرها نیز دست داشته و آثار نفیسی از وی به یادگار مانده است که کتاب تذکرۀ نواب، تنها یکی از آنها می‌باشد.
اهمیت کتاب تذکره نواب تنها منحصر به بعد ادبی آن نیست، بلکه این اثر از لحاظ آشنایی به تاریخ فرهنگی و اجتماعی منطقۀ قفقاز، بخصوص قراباغ، حایز اهمیت است و زندگی مردمان این سامان در نیمه دوم قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را با تمامی شیرینی و تلخی و فراز و فرودهای آن در خود منعکس کرده است. اشارات متعددی که در این اثر به شرایط اقتصادی، اجتماعی و اقشار مختلف مردم صورت می‌گیرد ما را با  شرایط زندگی مردمان آن دوران تا حدی آشنا می‌سازد.
اعتقادات مذهبی و روحیه ملی مردم قراباغ در جای جای کتاب انعکاس یافته است. چنان که ملا پناه واقف، شاعر بلند آوازه و دولت مرد قراباغی در اشعاری که حاکی از اعتقادات شیعی اوست چنین از اوضاع زمانه می‌نالد و ظهور حضرت مهدی(عج) را آرزو می‌کند:

یا امام الجن والانس و شهنشاه امور
   گیتدی دین الدن بو گوندن بیله سن ایله ظهور

ویمه کیم شیطان ملعون ایلیه ایمانه زور
   شعله حسننله بخش ایت تازه‌دن دنیایه نور

شاعر دیگر (صفا) در روز عاشورا با الهام از حال و هوای عزاداری و سوگ مردم قراباغ چنین می سراید:
از کوچه و محله ز طفلان‌ خردسال
   خیزد صدای نام حسین و حسن زچیست

گفتا بیا بناله سوی نینوا گذر
   از نی نوا شنو که نوای سخن زچیست

با بیان این مختصر که شمه‌ای از داشته‌ها و مطالب کتاب به شمار می‌رود، موسسه تاریخ و فرهنگ ایران در راستای رسالتی که در معرفی و شناساندن آثار تاریخی و فرهنگی ایران زمین دارد، و با توجه به شرایط حساس کنونی، با تاکید بر اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی و در جهت نزدیکی و همدلی هر چه بیشتر مردمان منطقه، تصحیح، بازنویسی و نشر این اثر مهم فرهنگی را در دستور کار خویش قرار داد. همچنین در باب اسامی جغرافیایی، اشخاص و لغات و اصطلاحات سخت و نیازمند توضیح در پاورقی کتاب توضیحات کافی آورده شده است تا در خواندن راحت‌تر و درک بهتر مطالب کتاب مورد استفادۀ اهل تحقیق و خوانندگان محترم قرار گیرد. امید است که این اثر گامی در جهت معرفی گنجینۀ فرهنگی منطقۀ قفقاز، بخصوص قراباغ، بوده باشد و مورد پسند اهل ادب و فرهنگ قرار گیرد.

 

https://tabrizu.ac.ir/fa/news/18605

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، امروز همزمان با هفته کتاب مراسم تجلیل از فعالان و مروجین فرهنگ کتاب و کتابخوانی در حوزه های مختلف در تالار خاقانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برگزار شد. همچنین رونمایی از کتاب "مجموعه اسناد تاریخی ایران و روسیه در قفقاز  (آکاک)"در 320 صفحه تالیف دکتر محمدعلی پرغو دانشیار دانشگاه تبریز و جانباز ۷۰درصد از دیگر بخش های مراسم عصر کتاب در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز بود. آقای نصراله‌زاده با اشاره به اهمیت منطقه قفقاز گفت در قفقاز افرادی امور را به پیش می‌برند که آینده خوبی برای آن‌ها متصور نیست البته قرابت‌های فرهنگی کشور‌های همسایه وجود دارد که باید به آن‌ها پررنگ پرداخت شود تا ارتباطات فرهنگی تقویت یابد و در این مسیر خطر‌ها را به فرصت تبدیل کنیم.

 

علاقه‌مندان به تهیه کتاب فوق با شماره 33395025 یا 33395023 موسسه تاریخ و فرهنگ ایران تماس بگیرند.

دو اثر منقول فرهنگی‌ تاریخی دانشگاه تبریز ثبت ملی شد

در راستای اجرای قانون حفظ آثار ملی، یازده اثرمنقول فرهنگی‌ تاریخی آذربایجان شرقی به ثبت ملی رسید که از این تعداد دو اثرمتعلق به دانشگاه تبریز است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در نامه‌ای مراتب ثبت ملی ۱۱ اثر منقول فرهنگی‌ و تاریخی را به استاندار آذربایجان‌شرقی ابلاغ کرد که دو اثرمتعلق به دانشگاه تبریز است.
کاسه لعابدار پایه‌دار با لبه کتیبه ۲ و گلدان چینی آبی سفید ۳، مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی دو اثر نگهداری شده در موزه موسسه تاریخ و فرهنگ ایران دانشگاه تبریز است که به ثبت ملی رسیده رسیده است.
سال گذشته هم 5 اثر به نام های کاسه چینی (سلادون)، بشقاب‌های چینی (سه بشقاب سلادون)، تنگ سفالی لعابدار (شماره دو)، تنگ سفالی لعابدار (شماره دو) و کاسه لعابدار منقوش، به ثبت ملی رسیده بود که این آثار نیز در موزه کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز نگهداری می شود.
 
برادر ارجمند جناب آقای دکتر صفر نصرالله زاده

سلام علیکم

انقلاب شکوهمند اسلامی صحنه های متفاوتی را برای شناساندن فرصتها و پتانسیل ها برای جامعه خادم خدمتگزار به وجود می آورد در برخی موارد انسان های صادق، پای در رکاب خدمتگزاری برای همنوعان امید خدمتگزاری و برای جوانان و نسل های آینده روشن تر می سازد و این روش زیبنده اسلامی به عنوان یک محتوا جامعه را به سوی سعادت و استقلال رهنمون می سازد اینجانب شناختی که از آن برادر ارجمند از دوران دفاع مقدس دوران جان‌فشانی و حفظ جایگاه استقلال سیاسی کشور عزیزمان و دفاع و پاسداری از وطن و اسلام عزیز همچنین بعد از دفاع مقدس در دانشگاه تبریز در ابعاد مختلف مدیریتی داشته و دارم ضمن تبریک به جهت انتصاب آن برادر عزیز و شایسته به ریاست دانشگاه وزین تبریز از درگاه خداوند متعال ثبات قدم در راستای مطالبات انقلاب اسلامی و پایبندی به اصول انقلاب شکوهمند اسلامی و تبعیت جانانه از نگاه و نگرش رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (ادام الله ظله الشریف) حراست و پاسداری از خون شهیدان انقلاب اسلامی برای آن برادر پای در رکاب ولایت مسئلت می‌نمایم. لازم به توضیح است سربازان جان برکف انقلاب اسلامی در دانشگاه تبریز جهت پشتیبانی از پیمودن پله‌های موفقیت برای مدیریت آن برادر عزیز جانانه در سنگر انقلاب اسلامی از آن برادر عزیز حمایت خواهد کرد.

ارادتمند: محمدعلی پرغو

 

 
 

پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی شهادت سردار بزرگ و پرافتخار حاج قاسم سلیمانی و همراهان او:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی‌ شهادت سردار بزرگ و پرافتخار اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان بویژه مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس را تبریک و تسلیت گفتند و با تأکید بر اینکه انتقام سختی در انتظار جنایتکاران حادثه دیشب خواهد بود، خاطرنشان کردند: خط جهاد و مقاومت با انگیزه مضاعف ادامه خواهد یافت،‌همه دلبستگان مقاومت خونخواه شهید سلیمانی هستند و ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ تر خواهد کرد.

متن پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزیز ایران!

سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیبه شهیدان، روح مطهر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم، و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیهالله ارواحنا فداه و به روح مطهر خود او تبریک و به ملت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود.با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خط جهاد و مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.

ملت ایران یاد و نام شهید عالی مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ جهان اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام می کنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت می‌گویم.

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۳ دی ماه ۱۳۹۸

 

 

به نام هستی بخش

رحلت جانسوز همسنگر شجاع و دلیر و بی ادعای دوران خطر، برادر عزیزمان و همکار دلسوز دلسوخته جناب آقای دکتر محمدرضا نیکجو  موجب سوز غیرقابل التیام برای دوستداران حقیقت و انقلاب اسلامی و ولایت‌مداران گردید.

ما این هجرت غمبار را به همه اهل قلم و فکر که برای آنها ضایعه‌ای تقریباً غیرقابل جبران است را تسلیت عرض نموده و راه و روش و صلابت آن مرد بزرگ را ادامه خواهیم داد.

راهش پررهرو و روح بلندش ملکوتی باد!

 

 

بدینوسیله فهرست کتابهای منتشره مؤسسه تاریخ و فرهنگ ایران از سال 1358 تاکنون، به شرح ذیل معرفی می‌گردد. علاقه‌مندان برای تهیه کتاب‌های زیر می‌توانند به انتشارات دانشگاه تبریز مراجعه نمایند.

شماره تماس: 04133392669

 

 1.  آذربایجان ائل ناغیللاری
 2.  سیمای موزه مؤسسه تاریخ و فرهنگ ایران
 3.  پژوهش‌نامه موزه مؤسسه تاریخ و فرهنگ ایران
 4.  تجدید چاپ کتاب مسائل عصر ایلخانان
 5. تاریخ مختصر جنگ قره‌باغ
 6. حقایق قره‌باغ
 7.  آذربایجان بیدار
 8. تجدید چاپ کتاب دیوان صائب تبریزی (به خط خود شاعر)
 9. ابرار جاوید
 10. گنج حضور
 11. نقش دانشگاهیان دانشگاه تبریز در دفاع مقدس
 12. نقش دانشگاهیان دانشگاه تبریز در انقلاب اسلامی
 13. مجموعه مقالات همایش ملی مشروطیت: رویکردها و جریان‌های فکری- سیاسی در مشروطیت ایران
 14. چکیده مقالات همایش ملی نقش آذربایجان در انقلاب اسلامی
 15. مجموعه مقالات همایش ملی نقش آذربایجان در انقلاب اسلامی
 16. چکیده مقالات همایش بین‌المللی قره‌باغ
 17. چکیده مقالات همایش ملی جنگ جهانی دوم و پیامدهای آن در آذربایجان
 18. مجموعه مقالات نشست علمی- تخصصی درآمدی بر انقلاب اسلامی در آذربایجان
 19. جهانگشای خاقان

    20- مکتوبات عصر صفوی